KĀ IZVĒLĒTIES KARATĒ TĒRPU
- JurmalasKarate.lv
- 2021. g. 11. marts
- Lasīts 3 min
Updated: 2021. g. 15. maijs
Šis raksts ir paredzēts tiem, kas vēlas saprast kā izvēlēties savu pirmo vai nākamo Karatē tērpu.
Karatē tērps (Gi) sastāv no krekla, biksēm un jostas:
Krekls ir ar vienkārši atveramām ar pārlokāmām malām. Malu lejasdaļā ir atsaites, ar kuru palīdzību abas malas tiek sasaitētas, lai nevērtos vaļā (piemēram, džudo vai sambo jakai nav šo atsaišu). Jāņem vērā, ka labās puses malai ir jābūt piespiestai pie ķermeņa, bet kreisās puses malai jābūt pāri labajai. Jakai var būt ventilējama muguras daļa, plecu daļa (sietiņš) , padusēs (nelieli ventilācijas caurumiņi). Ventilācija ļoti bieži tiek izmantota vieglos kumitē (cīņas) tērpos.
Bikses ir ar ielocītu bikšu starpu, kas ļauj viegli pārvietoties dziļās stājās un izpildīt augstus spērienus bez riska saplēst bikses. Bikšu jostai tiek izmantoti gan tradicionālie striķīši, gan gumija, kas notur bikses virs gurniem, papildus aizsaitējot to ar cauri izmauktu virvīti.
Josta ir apmēram 4cm plata un sastāv no vairākkārt salocīta sašūta auduma. Garums ir atkarīgs no valkātāja vidukļa apkārtmēra. Josta sienas divas reizes apkārt viduklim, tā lai pēc sasiešanas tās abi gali būtu apakšdelma garumā. Kā siet jostu, varat apskatīties šeit https://www.youtube.com/watch?v=fnA-Skin4FA

Kam ir jāpievērš uzmanība, izvēloties karatē tērpu?
Uzticieties savam skolotājam un pieredzējušiem biedriem tērpa izvēlē
Izmēram- tas ir viens no svarīgākajiem aspektiem. Izmērs būs atlarīgs gan no ķermeņa komplekcijas, gan no ķermeņa daļu garuma. Tāpēc velams to pielaikot pirms pirkšanas. Taču, ja tērps ir domāts pārsvarā tikai treniņiem, tad nav īpaši jāsatracas par roku vai bikšu garumu, jo tie var būt arī īsāki, bet garākus var atlocīt un atšūt.
Materiālam- 100% kokvilna vai kokvilna maisījumā ar poliesteru
Svaram – jo smagāks, jo grūtāk trenēties
Cenai – var svārstīties no 10-250 eiro. Iesācējiem tīri labi derēs lētā gala tērps
Izvēlieties pazīstamu zīmolu tērpus
Pielaikojiet tērpu pirms pirkšanas, lai tas nav par šauru vai par īsu. Augošam bērnam labāk nopirkt nedaudz garāku.
Ja grasieties piedalīties Latvijas čempionātos un augsta mēroga sacensībās ārpus LV, tad tērpam ir jābūt atzītam, piemēram, jābūt WKF marķējumam uz biksēm , krekla un jostas.
Jāsaprot kādam nolūkam tas ir vajadzīgs.
IESĀCĒJIEM- Ja esat tikko uzsākuši karatē nodarbības, noteikti derēs visvienkāršākais tērps, kuram komplektā nāks arī baltā josta. Bikses josta būs ar gumiju, kas neļaus biksēm noslīdēt pat ja atsiesies striķītis. Manos treniņos izmantojam tikai baltos-tradicionālos tērpus. Tērps var būt veidots no 100% kokvilnas vai no kokvilnas un poliestera maisījuma. Es iesaku izvēlēties jauktu materiālu, jo tas nesmērējas tik ātri, nesaraujas, vieglāk mazgājas un arī vieglāk gludinās.
KATA - Ja vēlaties piedalīties Kata sacensībās, tad iesaku izvēlēties speciālu Gi tieši šim mērķim. Šie tērpi būs nedaudz smagāki (10,12,14 unces), veidoti no biezāka materiāla, lai turētu savu formu un radītu skaņu izpildot: sitienus, spērienus, blokus. Šiem tērpiem parasti ir nedaudz īsākas krekla rokas un bikses. Šī tērpa mīnus ir tāds, ka sava biezuma dēļ, tajā ir karsts. Uskatu, ka ikdienas treniņiem, labāk izvēlēties ko vieglāku.
KUMITE - Ja izdomājat piedalīties Kumitē sacensībās, tad vērts padomāt par šim veidam specifisku tērpu. Kumitē tērps parasti ir pat līdz 2 un veirāk reizēm vieglāks nekā Kata tērps. Tas veidots no viegla ātri žūstoša materiāla. Tērps var būt labi ventilējams- ar sietiņiem padusēs, plecu daļā, muguras pusē, starpjākē. Es labprāt izmantoju tieši šāda veida Gi, jo tas ļauj ērti aizvadīt vairākus treniņus pēc kārtas bez raizēm. Manā skatījumā lielākais šāda veida tērpa mīnus ir tāds, ka tajos treniņos, kur tiek izmantoti daudz metieni ar partnera satveršanu, šie tērpi nav tik izturīgi. Tomēr ir kumitē tērpi, kuriem nav šie sietiņi- parasti tie ir nedaudz lētāki, smagāki, bet izturīgāki pret satvērieniem.
TRADICIONĀLAIS – šie tērpi vairāk tiek izmantoti tradicionālā karatē piekritējiem. Tērpi ir veidoti no 100% kokvilnas. Tie ne vienmēr ir sniegbalti- var būt bēšīgi vai zilganīgi (parasti tie dārgākie). No lētajiem tērpiem šie atšķiras ar kokvilnas kvalitāti (mīkstumu, struktūru, biezumu), ar šuvju daudzumu un kvalitāti. Biksēm sienas ar tradicionālo metodi-šņorīti. Bikses ir bez gumijas. Tērpa svars var svārstīties no 8(viegls) līdz pat 18 uncēm. Ja es pavadu ilgas stundas slīpējot karatē tehniku, es izvēlos 9 unču tērpu.
www.JurmalasKarate.lv
Comments